Sütlü Çikolata Mı? Bitter Çikolata Mı?

ilemelisaakol

Sütlü Çikolata Mı? Bitter Çikolata Mı?

  Bitter Çikolata

     Sütlü Çikolata

SÜTLÜ ÇİKOLATA MI BİTTER Mİ?
Çikolatanın tarihi yaklaşık 4000 yıl öncesine dayanmaktadır. İlk kez M.Ö. 2000 yılında Latin Amerka’da Honderas’ın Ulua vadisinde yapıldığı düşünülmektedir. Ama, çoğu kaynakta da çikolatanın  ilk defa Mayalar ve Aztekler tarafından yapıldığı belirtilmektedir. Çikolata sıcak, acı ve baharatlı bir sıvı olarak tüketilmiştir. Çikolata Azteklerin ve Mayaların sosyal ve din yaşamında önemli bir yere sahip olmuştur. Yaşamı ve verimliliği sembolize etmiştir. Mayalarda daha çok kraliyet ailesi için uygun görülen bu içeceği sıradan insanlar özel durumlarda içebiliyormuş. Azteklerde ise yöneticiler, rahipler, rütbeli askerler ve onurlandırılmak istenen tüccarlar bu özel içeceği tadabiliyormuş.
Çikolata aynı zamanda ilaç olarak, kakao taneleri de para olarak kullanılmıştır.
Kaynaklarda, ilk çikolatanın İngiltere’de yapıldığı, ilk sütlü çikolatanın ise İsviçreliler tarafından yapıldığı belirtilmektedir. 1600’lerin ortalarında çikolata içeceği İtalya, Hollanda ve Fransa’ya yayılmıştır. 1780’de çikolata ilk defa makine ile İspanya’da yapılmıştır. 1875’de ilk kez sütlü çikolata yapılmıştır.

Çikolatanın bileşiminde neler bulunmaktadır?
Çikolatanın karbonhidrat, protein, yağ oranları çikolatanın türüne göre değişmektedir.
*Çikolatadaki yağın %95-98’ini kakao yağı ve süt yağı oluşturmaktadır.
*Çikolatadaki karbonhidratların genel özelliği kan şekerini hızlı yükseltmesidir.

Bitter çikolata yaklaşık %20-30 karbonhidrat, %5-8 protein, %50-55 yağ içermektedir. Şeker ve süt tozu içermemektedir. Bileşiminde en az %18 kakao yağı ve en az %14 yağsız kakao kuru maddesi olacak şekilde en az %35 toplam kakao kuru maddesi içeren çikolatadır.

Sütlü çikolata yaklaşık %45-55 karbonhidrat, %6-10 protein, %20-40 yağ içermektedir. Şeker içeriği %40-50, süt tozu %12-22 civarlarındadır. Bileşiminde en az %2.5 yağsız kakao kuru maddesi olacak şekilde en az %25 toplam kakao kuru maddesi içeren, ayrıca en az %14 süt kuru maddesi ve en az %3.5 süt yağından oluşan, kakao yağı ve süt yağı toplam miktarı ise en az %25 olan çikolatadır.

*Çikolatada kalsiyum, fosfor, sodyum, potasyum, magnezyum, klor ve sülfür mineralleri de bulunmaktadır.
*Özellikle sütlü çikolatanın vitamin içeriği oldukça yüksektir.

Çikolatanın hammaddelerini inceleyecek olursak; kakao çekirdeği, rafine şeker, kakao yağı, süt ve süt ürünleri (en çok süt tozu kullanılmaktadır), tereyağı, lesitindir (lesitin esas olarak çikolata vizkozitesini düşürmek ya da daha az kakao yağı kullanmak için kullanılan bir emülgatördür).

İnsan sağlığına faydaları nelerdir diye inceleyecek olursak;
√ Demir ve çinkoyu yüksek oranda içerdiğinden bağışıklık ve üreme sistemimiz için faydalıdır ve içeriğindeki bakır, demiri absorbe etmesini sağlamaktadır.
√ Çikolata diğer tatlılara oranla diş sağlığı açısından daha zararsızdır; çünkü sütlü çikolata yüksek miktarda protein, kalsiyum ve fosfat içeriği nedeni ile diş minesini korumaktadır.
√ İçeriğindeki antioksidan ve flavonoidler kansere karşı koruyucudur.
√ Her gün az miktarlarda çikolata tüketmenin kanda pıhtılaşmayı önlediği ve böylelikle ani kalp krizlerinin önüne geçtiği görülmüştür. Haftada sadece 30 gram (2-3 parça) tüketmek, içeriğindeki kakao sayesinde kalp ritmi düzensizliklerini %21 oranında azalttığı görülmüştür.

Peki gelelim asıl konumuza.. Sütlü çikolata mı bitter çikolata mı?
√ Araştırmalar bitter çikolatanın sütlü çikolataya göre; daha düşük kan basıncı, kardiyovasküler hastalık, tip 2 diyabet ve mortalite ile ilişkili olduğunu göstermektedir.
√ İki çikolatanın doygunluğa etkisini inceleyecek olursak; bitter çikolatanın tokluk hissini daha yüksek düzeyde sağladığı, bir sonraki öğünde besin tüketimini ve enerji alımını baskıladığı görülmüştür.
√ Yine çalışmalarda bitter çikolatanın sütlü çikolataya göre şekerli besin tüketim isteğini baskıladığı görülmüştür.
√ Her ne kadar bitter çikolatanın besin bileşimi sütlü çikolataya göre daha sağlıklı olsa da kan glikoz ve insülin düzeyleri ile ilgili net bir fark bilinmemektedir. Bu konuda daha çok çalışmaya ihtiyaç vardır.
√ Araştırmalar sütün, flavonoidlerin vücut tarafından emilimini engelleyebileceğini göstermiş bu noktada yine bitter çikolata sütlü çikolataya göre daha sağlıklı kılınmaktadır.
√ Bitter çikolatanın hafif acımsı tadı fazla yemeyi önleyecek ve kilo kontrolünü elimizde tutmamıza yardımcı olacaktır.

Sonuç olarak; haftada 25-30 gram (2-3 parça) kadar %70 kakao içeren bitter çikolataları tercih etmeliyiz.

Yazar hakkında

melisaakol administrator

Kuşadası'nda doğdum. İlk ve orta öğretimimi Kuşadası'nda tamamladım. Aydın Atatürk Anadolu Lisesi'nden mezun oldum. Üniversitede ise beslenme ve diyetetik bölümünü tercih ederek, Başkent Üniversitesi'ni "diyetisyen" ünvanı ile tamamladım. Yüksek lisans eğitimime Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizyoloji Anabilim Dalı Fizyoloji programında devam etmekteyim.

Bir cevap yazın