Prebiyotikler

ilemelisaakol

Prebiyotikler

Kurubaklagiller, buğday ürünleri, soğan, sarımsak

PREBİYOTİK NEDİR?
*Prebiyotikler sindirilmeyen karbonhidratlar olup kolondaki yararlı bakterileri besleyerek kolon sağlığını olumlu yönde etkilerler.
*Prebiyotiklerin yararlı fizyolojik etkilerini gösterebilmeleri için günlük 8-40 gr alınmaları gerekir.
*En yaygın olarak bilinen prebiyotikler oligosakkaritlerdir. Oligosakkaritler, ince bağırsakta hidrolize veya absorbe edilemezken, kolon bölgesinde özellikle Lactobacillus spp. ve Bifidobacterium spp. tarafından fermente edilebilmekte ve prebiyotik özellik göstermektedirler.

Oligosakkaritler nerelerde bulunur?
Hindiba, yerelması, pırasa, enginar, buğday, soya, kurubaklagiller, muz, soğan, sarımsak, kuşkonmaz, enginar ve domates gibi bitkilerde doğal olarak bulunurlar.

*Gıda endüstrisinde fruktooligosakkaritler (FOS), galaktooligosakkaritler (GOS), transgalaktooligosakkaritler (TOS), ksilooligosakkarit (KOS), gentio, laktuloz (LAK), laktosukroz, inülin (INU), izomaltooligosakkarit, soya fasülyesi oligosakkaritleri (SOS) en yaygın olarak kullanılan prebiyotiklerdir.

*Memeli sütünün doğal bileşenlerinden olan serbest oligosakkaritlerin, kolostrumda en yüksek düzeyde bulunduğu ve yenidoğanı kolera ve üriner sistem enfeksiyonlarına karşı koruduğu bildirilmektedir.

Özetle; probiyotik mikroorganizmaların barsakta çoğalmasında prebiyotiklerin önemi büyüktür. Prebiyotikler ince bağırsak enzimlerince parçalanmayan doğal ve yapay şekerlerdir. Bunların başlıcaları diyet posaları olmaktadırlar: laktuloz, inülin, rafinoz, galakto ve fruktooligosakkaritlerdir. Probiyotikler özellikle bifidobakteriler bu ögeleri çoğalmaları için karbon kaynağı olarak kullanırlar. Prebiyotiklerin diyete eklenmesiyle fekal bifidobakteri sayısında kat artış olduğu, patojenik bakterilerin ise önemli ölçüde azaldığı gözlenmiştir.

Yazar hakkında

melisaakol administrator

Kuşadası'nda doğdum. İlk ve orta öğretimimi Kuşadası'nda tamamladım. Aydın Atatürk Anadolu Lisesi'nden mezun oldum. Üniversitede ise beslenme ve diyetetik bölümünü tercih ederek, Başkent Üniversitesi'ni "diyetisyen" ünvanı ile tamamladım. Yüksek lisans eğitimime Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizyoloji Anabilim Dalı Fizyoloji programında devam etmekteyim.

Bir cevap yazın