Zayıflama Çayları

ilemelisaakol

Zayıflama Çayları

 Zayıflama Çayları

ZAYIFLAMA ÇAYLARI

Obezite, gelişmiş ülkeler başta olmak üzere tüm dünyanın en büyük sağlık problemlerinden biridir. Hem genetik hem çevresel faktörlerin neden olduğu obezitenin tedavisinde, tek başına ilaç kullanımının etkili olmayacağı bilinmektedir. Bu nedenle bitki çayları başta olmak üzere birçok bitkisel ürün, zayıflatıcı etkisinden dolayı pazarlanmakta ve bilinçsizce tüketime sunulmaktadır. Günümüzde alternatif ve destekleyici tedavi yöntemlerine ve buna bağlı olarak bitkisel ürünlere olan ilgi git gide artmaktadır.

*Ülkemizde bitki çaylarının ruhsatlandırmaları Tarım ve Köy işleri Bakanlığı tarafından yapılmaktadır.

*Özellikle efedrin içeren bitki çaylarının tüketilmesi, birçok istenmeyen etkiye neden olabilmektedir. Bitkisel form çaylarının bileşenine esas olarak laksatif ve diüretik etkileri olan birden fazla bitkisel drog girmektedir.

*Araştırmalar bitkisel form çaylarının bileşenine en fazla giren bitkinin laksatif etki amacı ile kullanılan sinameki olduğunu göstermiştir. Sinamekiyi sırası ile kuşburnu, ısırgan, rezene ve biberiye gibi diüretik etkili olan bitkiler izlemektedir. Ürünlerde yer aldığı belirlenen bitkilerin laksatif, diüretik, terlemeyi arttırıcı, safra arttırıcı, sindirim sistemi uyarıcısı ve gaz giderici etkileri oldugu ve bu nedenlerle kilo vermeye yardımcı olarak kullanıldıkları belirlenmiştir.

Zayıflama Çaylarının Yan Etkileri Nelerdir?
*Kronik olarak laksatif ve diüretik kullanımının sıvı elektrolit kayıplarına neden olabileceği ve başta fosfor, potasyum, kalsiyum ve magnezyum olmak üzere birçok mineralin atılmasına sebep olarak kalp ve kas fonksiyonlarının bozulmasına, kalp yetmezliklerine, hiperventilasyona, asidoz ve alkalozlara, bulantı ve kusmalara, merkezi sinir sistemi bozukluklarına sebep olabileceği görülmüştür.

*Kesin olarak kanıtlanmamakla birlikte kronik sinameki kullanımının kolorektal kansere sebep olabildiği,  karsinojenik etkileri olduğu görülmüştür.

*Yine bitki çaylarında bulunan hibiskusun, sıçanlar üzerinde yapılan deneylerde üreme
fonksiyonlarını olumsuz etkilediği görülmüştür.

*Gebelikte frenk kimyonu yağı kombinasyonu, ardıç, meyankökü, adaçayı ve sinameki bitkileri teratojenik etkileri olabileceğinden kullanılmamalıdır.

*Bir olgu sunumunda 16 yaşındaki bir kızın zayıflama amaçlı kullandığı bitkisel preparatı, medyadan duyduğu bitkisel ürünlerin ölümlere sebep olabildiğinden yola çıkarak bu preparatları intihar amaçlı kullanmıştır.

Sonuç olarak; Bileşimlerindeki bitki miktarlarının tam olarak verilmemesi ve içeriklerin markalar arasında oldukça büyük farklılıklar göstermesi bu konuda belli bir standardizasyonun olmadığını göstermektedir. Ayrıca aktarlar tarafından çesitli bitkisel karışımların hazırlanarak zayıflama çayı adı altında satışa sunulmasının, bu karışımların formülasyonları, hazırlanma ve saklanma koşulları bilinmediğinden, toplum sağlığı açısından risk oluşturduğu düşünülmektedir.

Belirtilen risk faktörleri göz önünde bulundurularak, toplum bu tip zayıflama çaylarının çeşitli istenmeyen etkilere neden olabileceği konusunda bilinçlendirilmeli, bu tip preparatları kullanmak isteyen kişilerin öncelikle kapsamlı bir sağlık kontrolünden geçirildikten sonra doktor, diyetisyen ve eczacının kontrolü altında bu preparatları kullanmaları sağlanmalıdır. Ayrıca bu tip ürünlerin ilaç olarak değerlendirilip standardizasyonunun sağlanması ve Sağlık Bakanlığından ruhsat alarak eczanelerde satışa sunulması toplum sağlığının korunması adına daha yararlı olacaktır.

Yazar hakkında

melisaakol administrator

Kuşadası'nda doğdum. İlk ve orta öğretimimi Kuşadası'nda tamamladım. Aydın Atatürk Anadolu Lisesi'nden mezun oldum. Üniversitede ise beslenme ve diyetetik bölümünü tercih ederek, Başkent Üniversitesi'ni "diyetisyen" ünvanı ile tamamladım. Yüksek lisans eğitimime Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizyoloji Anabilim Dalı Fizyoloji programında devam etmekteyim.

Bir cevap yazın